لاک پشت های پوزه عقابی قشم؛ رها شده و در خطر انقراض+تصاویر


تاسف بارترین قسمت قضیه این است که شاید گاهی گردشگر خارجی که هزاران کیلومتر راه را برای دیدن این گونه به این منطقه می آید بیش از بسیاری از ما که میزبان این لاک پشت ها هستیم علاقمند به کسب اطلاعات در مورد این گونه است.

زیست بوم/ثریا شفیعی*: جزیره قشم و خلیج فارس مامنی برای هزاران گونه گیاهی وجانوری که هر کدام از آنها مانند مهره هایی در صفحه ی شطرنج طبیعتند که بدون حضور هر یک از آنها این بازی شطرنج را برنده ای نیست.

لاک پشت های پوزه عقابی این مهمان باقی مانده از سالیان دور که این جزیره را برای لانه سازی و تخم گذاری انتخاب کرده اند یکی از این گونه های ارزشمند به شمار می روند.

لاک پشت پوزه عقابی (Eretmochelys  imbricata ) گونه ای از لاک پشت های دریایی است که در آب های ساحلی حاره ای و زیر حاره ای به صورت پراکنده زندگی می کند. 

این جانور عادت به مهاجرت دارد و در برخی موارد فاصله بین تغذیه و لانه سازی آن به صدها و گاه هزارن کیلومتر می رسد.

این لاک پشت گونه ای در خطر انقراض  است که به شدت به اقدامات حفاظتی نیاز دارد. به گفته مردم محلی این گونه از اواسط اسفند تا اوایل خرداد برای تخم ریزی به سواحل خلیج فارس می آید که در برخی مناطق ساحلی بوشهر  قشم هرمزگان و کیش دیده شده است.

لاک پشت های پوزه عقابی قشم؛ رها شده و در خطر انقراض+تصاویر

لاک پشت های پوزه عقابی برای تخم ریزی و لانه سازی به ساحل می آیند و در هر فصل تخم گذاری حدود سه بار این کار را می کنند که در مرحله اول حدوداً بین 80 تا 90 تخم، در مرحله دوم 60 تا 70 تخم و مرحله سوم 50 تا 60 تخم می گذارند.

آنها این تخم ها را در چاله ای به عمق 40 تا 50 سانتی متر قرار می دهند و روی آن را با خاک می پوشاند که با توجه به محل قرار گیری تخم در چاله و درجه حرارت، اگر دما پایین باشد  تبدیل به لاک پشت نر و اگر بالاتر باشد لاک پشت ماده می شوند.

در 47 کیلومتری از شهر قشم و منطقه ای با عنوان شیب دراز می شود ردی از این لاک پشت پیدا کرد.

در نگاه اول منطقه شیب دراز و دیدن لاک پشت جذاب به نظر می رسد ولی وقتی پای صحبت علاقه مندان و حافظان این جانور می نشینی که هر شب یک فاصله 3کیلومتری در ساحل دریا را هر نیم ساعت یکبار تا نیمه های شب قدم می زنند کار دشوار می شود.

این فعالان تلاش می کنند تا هنگام حضور لاک پشت ها به ساحل و تخم ریزی از این گوی های شفاف که گاهی از توپ پینگ پونگ هم کوچکترند مراقبت کنند. 

لاک پشت های پوزه عقابی قشم؛ رها شده و در خطر انقراض+تصاویر

سگ، رویاه یا در مواردی انسان گاهی به این تخم ها دستبرد می زنند. این فعالان  همچنین زباله های ساحل را که ممکن است سد راه لاک پشت ها شوند جمع می کنند. منطقه ای که حفاظت شده قلمداد می شود اما حفاظت از آن بسیار دشوار است. 

می توان پرسید چرا این همه در بخش آموزش و فرهنگ سازی ضعیف هستیم؟ چه تفاوتی بین دو منطقه آزاد قشم و کیش در بحث امکانات نگهداری از لاک پشت وجود دارد؟ چرا نباید برای بازدید از این گونهريال هزینه ای دریافت شود که صرف نگهداری منطقه و لاک پشت شود؟

چرا نباید طول ساحل فنس کشی شود تا گردشگر نتواند به راحتی وارد این قسمت شود؟ چرا نباید گردشگران و مردم محلی نسبت به اهمیت این گونه و ارزش آن اگاه باشند (دوره های اموزشی و بروشور و نصب بنر) تا خودشان محافظان دارایی های طبیعی شان باشند؟ و در نهایت با امکانات پیشرفته امروزی چرا نباید امکان ردیابی این گونه در خطر انقراض باشد تا حداقل از سرنوشت جمعیت جنس و محل زیست شان آگاه باشیم که به گونه ای در حال انقراض تبدیل نشود؟

طبق گفته ی فعالان و علاقه مندان در منطقه ی شیب دراز در سالهای ابتدایی طرح جمع آوری و نگهداری تخم های لاک پشت حدود 350 لاک پشت برای تخم ریزی به ساحل می آمد.

لاک پشت های پوزه عقابی قشم؛ رها شده و در خطر انقراض+تصاویر

درسال 95 این آمار به حدود 108 و در سال 96 به 96 لاک پشت رسید. تا پایان اردیبهشت 97 حدود 37 (آمار تقریبی است) لاک پشت  برای تخم ریزی به ساحل شیب دزار قشم آمدند و این یعنی زنگ خطر که چه اتفاقی افتاده که این طور جمعیت لاک پشت های ماده برای تخم ریزی کم شده است؟

لاک پشت های پوزه عقابی قشم؛ رها شده و در خطر انقراض+تصاویر

تاسف بارترین قسمت قضیه این است که شاید گاهی گردشگر خارجی که هزاران کیلومتر راه را برای دیدن این گونه به این منطقه می آید بیش از بسیاری از ما که میزبان این لاک پشت ها هستیم  علاقمند به کسب اطلاعات  در مورد این گونه است. برخی از ما گمان می کنیم که لاک پشت حیوان خانگی است که می توانیم به بچه ها سوغاتی  بدهیم یا برای تزیین به آکواریوم های خانگی اضافه کنیم!

* کارشناس محیط زیست


منبع : zistboom.com

به این پست امتیاز دهید.
Likes0Dislikes0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *