انتقاد شدید کلانتری از وزارتخانه‌های مسئول در احیای دریاچه ارومیه


رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دولت موضوعی را مصوب می‌کند، اما در عمل دستگاه استانی هرچه که خواست انجام می‌دهد. مدیران به‌شدت عافیت‌طلب شده‌اند و اصلا حاضر نیستند برای یک مسئله کوچک اندکی ریسک کنند.

زیست بوم: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دولت موضوعی را مصوب می‌کند، اما در عمل دستگاه استانی هرچه که خواست انجام می‌دهد. مدیران به‌شدت عافیت‌طلب شده‌اند و اصلا حاضر نیستند برای یک مسئله کوچک اندکی ریسک کنند.

 عیسی کلانتری در پانزدهمین جلسه کمیته راهبردی ستاد احیای دریاچه ارومیه که در کتابخانه مرکزی دانشگاه شریف برگزار شد، تأکید کرد: اگر قرار باشد دولت تصمیم بگیرد و دستگاه‌های اجرائی استانی به شیوه خود اجرا کنند، بی‌شک ما یک نظام ناکارآمد خواهیم بود.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با انتقاد از عملکرد واحدهای مختلفی که با مسئله احیاسازی دریاچه ارومیه در ارتباط هستند، گفت: مشکل اصلی دریاچه ارومیه این است که زیرمجموعه دستگاه‌های اجرائی در استان‌ها تصمیمی را که دولت اتخاذ می‌کند، قبول ندارند. انتقاد را از خودمان شروع می‌کنم و می‌گویم خود ما هم در سازمان حفاظت محیط زیست آن‌طور که باید برای دریاچه ارومیه کاری نکردیم. 

او ادامه داد: واحدهای اجرائی دیگری هم که خارج از سازمان حفاظت محیط زیست فعالیت می‌کنند و با موضوع احیای دریاچه ارومیه مرتبط هستند، کاری اساسی در این زمینه انجام نداده‌اند. به‌عنوان مثال وزارت جهاد کشاورزی به‌ویژه جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی اصلا به تعهدات خود درباره دریاچه ارومیه عمل نکرده است. 

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به مصوباتی درباره توسعه‌ندادن سطح زیرکشت آبی در حوضه دریاچه ارومیه، اظهار کرد: بعد از تصویب مصوباتی برای جلوگیری از توسعه سطح زیرکشت آبی در حوضه، سالانه هشت هزار هکتار سطح زیرکشت آبی در حوضه توسعه پیدا کرده است. این یعنی ۲۴‌ هزار هکتار افزایش مساحت زیرکشت کشاورزی در منطقه در سه سال که با احتساب ۱۰‌هزار مترمکعب آب مصرفی در هر هکتار، به‌ عبارتی در پایان این سه سال، ۲۴۰‌میلیون مترمکعب افزایش مصرف آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه وجود داشته است و وقتی این اطلاعات کنار هم قرار می‌گیرند، به نظر می‌رسد دولت از سوی برخی سر کار گذاشته شده است.

انتقاد شدید کلانتری از وزارتخانه‌های مسئول در احیای دریاچه ارومیه

 او ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون، سه بار با وزیر نیرو مکاتبه کردم، با وجود اینکه هر ماه هم جلسه ‌داریم، اما زیرمجموعه وزیر نیرو به ما جواب نمی‌دهند. دلیل آنها هم این است که شاید در تابستان درجه حرارت ارومیه ۵۰ درجه شود و آب بیشتری تبخیر شود؛ بنابراین ما نمی‌توانیم آب سدها را در اختیار دریاچه قرار دهیم. 

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه تأکید کرد: دلایل و توجیهاتی که از سوی وزارت نیرو عنوان می‌شود، فقط برای انجام‌ندادن کار است و در واقع با این عملکرد ستاد احیا قطعا موفق نخواهد شد.

 او مدعی شد: در سال ۱۳۹۳ تصمیم گرفته شد سطح زیرکشت چغندر افزایش پیدا نکند، اما وزارت صنعت و معدن یک کارخانه قند را از مشهد به حوضه دریاچه ارومیه آورد که این مسئله به‌طور واضح با مصوبه هیئت وزیران در تناقض است. 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: به این شکل نمی‌توان تصمیم گرفت و آنها را اجرائی کرد در نتیجه موفقیتی هم در کار نخواهد بود؛ مگر اینکه بخواهید دولت را ناکارآمد نشان دهید. رئیس‌جمهور به‌تازگی در سفر تبریز به من گفتند به‌شدت با این موضوعات برخورد خواهند کرد. 

او در پایان اظهار کرد: اگر مصوبات را قبول ندارید، وزیرتان بیاید و بگوید این مصوبات را قبول نداریم. اگر کسی کاری را قبول ندارد، مجبور نیست در رأس آن باشد. مدیرکلی که نمی‌تواند سیاست‌های مجموعه را در منطقه اجرا کند، مجبور نیست بماند، بهتر است استعفا بدهد و برود. 


منبع : zistboom.com

به این پست امتیاز دهید.
Likes0Dislikes0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *