دوربین بر روی لباس محیط بانان نصب می‌شود


فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ضرورت پیش‌بینی بودجه برای اجرای قانون به کارگیری سلاح توسط محیط بانان گفت: به دلیل عدم پیش‌بینی این قانون 21 محیط بان در کشور صف پرداخت دیه قرار دارند.

زیست بوم: فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ضرورت پیش‌بینی بودجه برای اجرای قانون به کارگیری سلاح توسط محیط بانان گفت: به دلیل عدم پیش‌بینی این قانون 21 محیط بان در کشور صف پرداخت دیه قرار دارند.

جمشید محبت‌خانی ظهر امروز در گفت‌و‌گوی اختصاصی با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: از جمله کمبودهایی که در حوزه محیط زیست با آن مواجه هستیم، کمبود نیروی محیط بانی است.

وی با اشاره به اینکه باید 8 هزار و 500 محیط بان در ادارات کل استان‌ها فعالیت کنند، گفت: این آمار در محیط زیست 50 درصد بوده و 3 هزار و 400 محیط بان در ادارت استانی مشغول به انجام وظیفه هستند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه کمبود نیرو محیط‌بان را اذیت می‌کند، بیان کرد: شیفت‌های فعالیت این افراد مناسب نیست و باید محیط‌بانان 18 شبانه‌روز در پاسگاه‌ها فعالیت کنند تا 12 روز شبانه‌روز بتوانند استراحت داشته باشند.

محبت‌خانی با اشاره به اینکه شاخص زمان کار محیط بانان مطلوب نبوده و اذیت کننده است، افزود: این نحوه کاری انرژی محیط بان را می‌گیرد در حالی که باید شیفت کاری این افراد 12 / 24 یا 24 / 24 باشد.دوربین بر روی لباس محیط بانان نصب می‌شود

وی با اشاره به اینکه تجهیزاتی که برای محیط بانان داریم در وهله نخست برای حفظ جان محیط بان‌ها که شامل جلیقه ضد گلوله شده و تجهیزات نوینی که همکاران باید از آن استفاده کنند، اضافه کرد: در وجه دوم آن تجهیزاتی چون دوربین روی پیراهن محیط بانان نصب می‌شود تا محیط بانان بتوانند با این دوربین‌ها مستندسازی کرده و در صورتی که محاکم قضایی پرونده تخلفی تشکیل شد می‌توانند از آن استفاده کنند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه محیط بانان اصولا تنها هستند ولی شکارچیان دو یا سه نفری برای شکار حضور می‌یابند، عنوان کرد: در پرونده‌های رسیدگی به تخلف که نیاز به شاهد است محیط‌بانان نمی‌توانند اقدامی کنند ولی مدارک به دست آمده از این دوربین‌ها می‌تواند در برخورد با متخلفان موثر باشد ضمن اینکه این دوربین‌ها جی پی اس دارند و برای کنترل محیط‌بانان هم می‌توان از آن استفاده کرد.

محبت‌خانی با اشاره به اینکه قانون به کارگیری سلاح هفته گذشته کلیات لایحه محیط بانان و جنگل‌بانان در کمسیون قضایی مجلس به تصویب رسید، بیان کرد: پس از تصویب نهایی این قانون به صحن علنی مجلس می‌رود یک ماه وقت داریم پیش‌نویس این قانون توسط سازمان محیط زیست و منابع طبیعی ارائه شود.

وی با اشاره به اینکه محیط زیست در پرداخت دیه محیط‌ بانانی که قانون به کارگیری سلاح را رعایت می‌کنند بودجه‌ای دریافت نمی‌کند و در این قانون نیز پیش‌بینی نشده است، تصریح کرد: برای نیروهای مسلح این بودجه پیش‌بینی شده این در حالی است که این بودجه برای محیط زیست پیش‌بینی نشده است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه شلیک به عنوان راهکار پایانی برای متوقف کردن متجاوزان به محیط زیست است، گفت: باید پیش‌بینی لازم شود تا محیط بان زیر دین قرار نگیرد.

محبت‌خانی با اشاره به اینکه محیط بانی وجود دارد که به خاطر دیه در زندان است و ما توان مالی برای پرداخت دیه این افراد را نداریم چرا که بودجه‌ای برای این بخش در نظر گرفته شده است، گفت: هم‌اکنون 21 نفر در صف پرداخت دیه هستند و اگر بودجه این افراد تامین نشود توسط قاضی به اجبار به حبس محکوم می‌شود.

وی افزود: اگر این ماده اصلاح شود پیش‌بینی بودجه قانون به کارگیری اسلحه می‌تواند یک انگیزه به محیط بانان دهد که به عنوان آخرین راهکار نیاز بود با متجاوزان طبق قانون مصوب مجلس برخورد کنند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست افزود: بحث درآمد خود محیط بانان با توجه به مشقت معیشتشان، کم بودن اضافه کاری و مناسب نبودن حقوق این افراد از جمله مشکلات مالی این افراد است.

محبت‌خانی با اشاره به اینکه اسلحه 120 محیط بان را شهید داده شده است، عنوان کرد: 157 جانباز حوزه محیط بانی در کشور وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه برخورد با پرونده‌های حوزه محیط زیست برابر  قانون صورت می‌گیرد، گفت: ولی خواستار افزایش سرعت به پرونده‌ها هستیم.

فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در همین لایحه دادگستری‌ها مکلف هستند شعبه‌های ویژه‌ رسیدگی به متخلفان حوزه محیط زیست تشکیل شود، بیان کرد: 5 یا 6 استان پیش قدم شدند و شعبه ویژه مختص محیط زیست را تشکیل داده‌اند تا پرونده‌های محیط زیست در آنها رسیدگی شود و دادگستری ترتیب بدهند که در کوتاه‌ترین برخورد مناسب با متخلفان باید انجام شود.

محبت‌خانی با اشاره به اینکه وقتی آلارم‌ها به صدا در می‌آید باید فکری برای آن شود، تصریح کرد: فعالیت متخلفان حوزه محیط زیست در فضای مجازی نیز این نیاز را ایجاد کرده تا شعبه ویژه‌ای همانند پلیس فتا در مرکز ایجاد شود تا محیط بانان در فضای مجازی نیز با متخلفان برخورد لازم را داشته باشند و در این زمینه تا تشکیل این شعبه همکاری خود را با پلیس فتا انجام خواهیم داد.


منبع : zistboom.com

به این پست امتیاز دهید.
Likes0Dislikes0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *