به داد ارغوان های ایلام برسید


فعال محیط زیست با بیان اینکه بلدوزرها به جان درختان کهنسال بلوط و ارغوان در ایلام افتاده اند گفت: اینجا ذخیره گاه جنگلی و تنها زیستگاه ارغوان است که در معرض تهدید قرار گرفته است.

زیست بوم: فعال محیط زیست ایلام با بیان اینکه بلدوزرها به جان درختان کهنسال بلوط و ارغوان افتاده اند گفت: اینجا ذخیرگاه جنگلی و تنها زیستگاه ارغوان است که در معرض تهدید قرار گرفته است.

به گزارش زیست بوم، مهدی نظری مرد درختی ایران افزود: استان ایلام در یکی از مبادی ورودی ریزگردها به کشور است و در حالیکه باید از کاشت و نگهداشت هر اصله درخت در این منطقه حمایت شود، متاسفانه اقداماتی در حال صورت گرفتن است که حیات درختان کهنسال را هم به خطر انداخته است.

وی افزود: دره ی ارغوان در واقع بخشی از بکرترین جنگلهای استان ایلام را در خود جای داده و شاید از معدود نقاط جنگلی در استان ایلام بوده که تخریب جنگلی چه از نوع دولتی  و چه انسانی و مردمی چندان در آن صورت نگرفته است.

به داد ارغوان های ایلام برسید

نظری با بیان اینکه برخی از مسئولان بیان کرده اند که این اقدام در راستای رفاه مردم صورت گرفته و به درختان صدمه ای نمی رسد گفت: ما با تفرج و لذت مردم مخالف نیستیم، اما با تخریب طبیعت مخالفیم. خود مردم هم راضی نیستند به اسم تفرجگاه تیشه به ریشه درختان بلوط و ارغوانی زده شود که بخشی از سرمایه مادی و معنوی شان به شمار می رود.

او گفت: فقر فضای رفاهی و تفریحی نباید بهانه ای برای دست درازی ما به طبیعت شود. تجربه نشان داده که احیای بخشی از طبیعت که با تصمیمات غلط تخریب شده عملاً غیرممکن یا بسیار هزینه بر است. نمونه آشکار این ماجرا دریاچه ارومیه است که علیرغم صرف میلیاردها تومان هزینه به نظر نمی رسد هرگز به شکل اولیه برگردد.

به داد ارغوان های ایلام برسید

مرد درختی ایران با اشاره به تعریض جاده در دره ارغوان گفت: وقتی جاده ای در این سطح تعریض می کنید در واقع برای ورود همگان فرش پهن کرده اید، ایلام زمانی پوشیده از درخت های بلوط بود اما مداخله های انسانی، تبدیل منابع طبیعی به زمین کشاورزی، قطع درختان برای سوخت و اقداماتی از این دست این عرصه های طبیعی را تُنک و شکننده کرده است.

نظری گفت: وقتی بلدوزرها وارد یک منطقه طبیعی می شوند شما هر چقدر دقت کنید باز به طبیعت صدمه می زنید، آبراهه ها را منحرف می کنید، ریشه درختان را خشک می کنید و به احتمال فراوان درختان و درختچه های سر راه را از بین می برید. این خطر دره ارغوان را تهدید می کند و ما به عنوان فعال محیط زیست در این خصوص هشدار می دهیم و حتی از رئیس جمهور هم استمداد طلبیده ایم.

به داد ارغوان های ایلام برسید

او با اشاره به اظهارات حسین خالقی مدیر محیط زیست ایلام گفت: آقای مهندس خالقی هم بیان داشت که اصلاً قرار به تعریض جاده نبوده، در واقع فقط بازسازی و لایه ای آسفالت روی جاده قدیمی در ارزیابی اولیه قرار داشته اما حالا تعریض دارد صورت می گیرد که بدون شک خسارت بار است. 

نظری در پایان بیان داشت: این دره یک گنجینه ارزشمند طبیعی است و حفاظت از آن، حفاظت از یک عرصه ملی است. ما با همراهی مردم و مسئولانی که نگران آینده محیط زیست منطقه هستند تمام تلاش مان را به خرج می دهیم اما به هم صدایی و همراهی بیشتر نیاز داریم. به داد ارغوان های ایلام برسید قبل از اینکه دیر شود. 


منبع : zistboom.com

به این پست امتیاز دهید.
Likes0Dislikes0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *