استخدام با عنوان محیط زیست؛ به کام دیگران!


فراخوان استخدام 200 نفره سازمان حفاظت محیط زیست با اعتراض فارغ التحصیلان جویای کار این رشته روبرو شد.

زیست بوم: فراخوان استخدام 200 نفره سازمان حفاظت محیط زیست با اعتراض فارغ التحصیلان جویای کار این رشته روبرو شد.

به گزارش زیست بوم، در حالیکه چند سال اخیر محیط زیست به یکی از دغدغه های عمومی تبدیل شده است اما زمینه اشتغال برای استخدام فارغ التحصیلان این رشته در مقاطع گوناگون بسیار نامناسب است به شکلی که نام آنها در صدر جدول بیکارترین دانش آموخته های کشور قرار گرفته است.

پس از چند سال که سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام یک فراخوان بارقه ای از امید را در دل فارغ التحصیلان و خانواده های آنها ایجاد کرد، دفترچه آزمون که بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته نشانگر آن است که گشایش خاصی در کار نیست.

این امر با اعتراض فارغ التحصیلان محیط زیست روبرو شده و آنها با تشکیل گروه های مختلف در شبکه های اجتماعی، سازمان محیط زیست را مورد نقد قرار داده اند.

معترضین می گویند در این دفترچه برای تصدی شغل در پست های آلودگی، حیات وحش، ارزیابی و … اجازه شرکت به دارندگان مدرک رشته های محیط زیست (شاخه های اصلی رشته محیط زیست) داده نشده است اماافراد دارای مدارک نامرتبط یا در درجه دوم مثل حشره شناسی، انگل شناسی، متالوژی، جامعه شناسی و مهندسی شیمی و عمران حق شرکت در این آزمون را دارند.

استخدام با عنوان محیط زیست؛ به کام دیگران!

 این اتفاق در حالی رخ می دهد که وقتی سازمان ها و وزارت خانه های مرتبط با آن رشته ها اقدام به برگزاری آزمون می کند هیچ شانسی برای محیط زیستی ها حتی برای ثبت نام هم قائل نمی شوند و این بذل و بخشش سازمان محیط زیست شگفت انگیز است.

از سوی دیگر گستردگی این فراخوان برای رشته های مختلف عملاً شانس قبولی در آن را بسیار پائین آورده است. 

برای مثال در کد شغل 10181 (کارشناس زیستگاه های آبی) که تنها 1 نفر بخت استخدام در آن را دارد رشته های مدیریت محیط زیست، مهندسی عمران گرایش محیط زیست، مهندسی شیمی، زیست فناوری دریا، شیمی گرایش دریا، مهندسی عمران گرایش مهندسی سواحل بنادر و سازه های ردیایی، بوم شناسی آبزیان، مهندسی ایمنی، بهداشت و محیط زیست، علوم و مهندسی محیط زیست گرایش آلودگی های محیط زیست، علوم و مهندسی محیط زیست گرایش ارزیای و آمایش سرزمین، علوم و مهندسی محیط زست گرایش مدیریت و حفاظت از تنوع زیستی، مهندسی محیط زیست گرایش ساحل و … آن هم در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا شرایط احراز شغل را دارند! 

این دامنه گسترده باعث می شود موجی از فارغ التحصیلان برای تصدی تنها یک صندلی با هم رقابتی شدید داشته باشند. 

امکان ثبت نام برای فارغ التحصیلان رشته های زیست شناسی، شیمی، عمران، جامعه شناسی، علوم دامی، دامپزشکی، متالوژی و … و عدم حضور رشته های مرتبط با محیط زیست باعث شده که برخی از معترضین در گفتگو با خبرنگار زیست بوم عنوان کنند که وقتی سازمان حفاظت محیط زیست به فارغ التحصیلان رشته های محیط زیست توجه نمی کند چرا این رشته اصولاً در دانشگاه ها تدریس می شود و در چه نهاد و سازمانی ما شانس استخدام داریم؟

سازمان حفاظت محیط زیست تاکنون واکنشی به این اعتراضات نشان نداده است و به نظر می رسد تغییر رویکردها در این سازمان یکی از دلایل پذیرش فارغ التحصیلان رشته های متفاوت در سازمان حفاظت محیط زیست است. 


منبع : zistboom.com

به این پست امتیاز دهید.
Likes0Dislikes0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *